Kapocs Kártya
Hazánkban – szakértői becslések és összehasonlító nemzetközi tapasztalatok alapján – a lakosság 10 százaléka él valamilyen fogyatékossággal, azaz veleszületetten vagy baleset, betegség miatt bekövetkező testi, érzékszervi vagy értelmi károsodással.
A fogyatékossággal élők megértésének és segítésének négy alappillére a társadalmi szemléletformálás, a fogyatékossággal élők és családjuk életminőségének javítása, a társadalom életében való aktív részvétel ösztönzése és a rehabilitáció.
Többek között ezen célokat szolgálja a Kapocs Kártya, amely kifejezetten nehezítettséggel élő, óvodás vagy iskolás korú gyermekek és családjaik számára készült.
A Kapocs Kártya célja, hogy segítse a fogyatékossággal élő gyermekekkel történő kommunikációt, az integrációt. A kártya megpróbálja bemutatni, elmagyarázni, hogy mivel is jár az adott fogyatékosság vagy tartós betegség a gyermek életében, milyen problémákkal szembesül és mások hogyan tudnak vele támogató módon kapcsolatba lépni, milyen időszakos vagy állandó támogatásra van szüksége a fogyatékkal élő gyermeknek. Az ép gyermekek így már óvodás, kisiskolás korban megtanulják és megértik, hogyan tudnak segíteni fogyatékossággal élő társaiknak, és ez nagyban hozzájárul a társadalmi szemléletformáláshoz. A fogyatékossággal élő gyermekek pedig nagyobb biztonságban érzik magukat a segítő környezetben, így aktívabban részt tudnak venni a mindennapi életben.
A Kapocs Kártyákat autista, intellektuális képességzavarral küzdő, hallássérült, látássérült, beszédfogyatékos, cukorbeteg és mozgáskorlátozott gyermekeknek dolgoztuk ki gyógypedagógus, kora gyermekkori intervenciós szakértő bevonásával. Tartalmát országos szakmai és érdekvédelmi szervezetekkel egyeztettük, így szakmai jóváhagyást követően az ő logójuk is rákerülhetett a kártyákra (Autisták Országos Szövetsége (AOSZ), Démoszthenész Egyesület, Ép Hallásért Alapítvány, Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége (ÉFOÉSZ), Magyar Diabetes Társaság, Mozgássérült Emberek Önálló Élet Egyesülete). A Kártya kisméretű, kényelmesen elfér a gyermeknél.
Elsődlegesen azt tartottuk szem előtt, hogy az óvodás, kisiskolás korú gyermekeknek és szüleiknek nyújtsunk segítséget. A kártyák segítségével az adott fogyatékossággal élő gyermeket nevelő család egyszerűen, nyíltan, a gyermekek nyelvén tud kommunikálni az őket érintő problémáról.
Együttműködés segítő szervezetekkel
Célunk, hogy a Kapocs Kártyákat minél szélesebb körben megismerjék, és az érintett családok, pedagógusok használják a szemléletformálás és az integráció jegyében. Primer célcsoportjaink a fogyatékossággal élő gyermeket nevelő családok és maguk a gyermekek. Ezen csoportokat a sajtó és a közösségi platformok mellett a fogyatékossággal élőket segítő szervezetekkel és az Országos Kórházi Főigazgatóság együttműködésével a védőnőkön keresztül kívánjuk megszólítani.
A Kapocs Kártya igénylése
A Kapocs Kártyákat térítésmentesen biztosítjuk azon fogyatékossággal élő családok részére, akik igénylik.
Mintapéldányokat helyezünk el országszerte a Védőnői Szolgálatoknál, annak érdekében, hogy adott esetben be tudják mutatni a kártyát az érintett családoknak, tájékoztatni tudják őket a létezéséről, és a letöltési helyéről. Elsősorban olyan családoknak szánjuk, akiknek gyermeke óvodába, iskolába jár vagy óvodába, iskolába készül.
Amennyiben a szülő igényli a Kapocs Kártyát, e-mailben igényelheti a nyomtatható verziót, vagy a nyomtatott verzió postázását.